EGE ÜNİVERSİTESİ

Eczacılık Fakültesi

Kozmetoloji Bilim Dalı

Kozmetoloji, her yaş grubundan insanın ilaçlardan bile daha fazla kullandığı ürünlerin formülasyonu ve üretimi ile ilgilenen bir eczacılık disiplinidir.

Bilim Dalımız kozmesötik aktif maddelerin formülasyonu, tasarımı ve optimizasyonu konusunda çalışmaktadır. Kozmetik yarı-katı preparatların hazırlanması (merhem, krem ve jeller), koloidal sistemler (emülsiyonlar, süspansiyonlar) ve alternatif ilaç taşıyıcı sistemler (nanopartiküller ve lipozomlar), bu ürünlerin uygulamaları ve kalite kontrolleri araştırma kapsamındadır.

Araştırma Alanları

  • Doğal ve sentetik aktif maddelerin, kozmetik yardımcı maddelerin ve formülasyonların fizikokimyasal özellikleri (reoloji ve yüzey kimyası)
  • Konvansiyonel formülasyonların geliştirilmesi: yarı-katı preparatlar (merhemler, kremler ve jeller) ve koloidal sistemler (emülsiyonlar, suspansiyonlar)
  • Nanopartikül, lipozom, çoklu emülsiyon ve mikrosünger gibi alternatif ilaç hedefleme sistemleri, yapıları ve deri ile etkileşimleri
  • Kozmetiklerin uygulandıktan sonra dermatolojik değerlendirmeleri: derinin yapı ve fonksiyonları, deri yaşlanmasının sebep ve fizyolojisi, deri bölümlerinin sorunları, iritasyon mekanizması, hassasiyet ve alerji
  • Geliştirilen formülasyonların hızlandırılmış stabilite çalışmaları
  • Kozmetiklerin kalite kontrolü

 

LİSANS EĞİTİM

Kozmetoloji (6. yarıyıl)

Amaç ve hedef
Kozmetik alanında kullanılan formülasyonlar için lisans düzeyinde bilgi sağlamak. Karakterizasyon ve etkilerinin değerlendirilmesi de çalışılmaktadır.
Kozmetolojinin amacı güçlü bir bilimsel temel oluşturmak ve bu konuda uzman kişiler yetiştirmektir.

Ders içerikleri

Kozmetiklere genel bakış
Kozmetiklerdeki aktif bileşenler
Deri kremleri
Antiperspiranlar ve deodoranlar
Güneşten koruyucu preparatlar
Pudralar ve tırnak ürünleri
Saç preparatları
Kozmetiklerde uygulanan testler
Stabilite testleri
Modern kozmetik taşıyıcı sistemler
(Lipozom, niozom, çoklu emülsiyon, mikrosünger, mikroemülsiyon, sıvı kristaller)

Öğretim Üyesi

 

Prof. Dr. Özgen ÖZER (Ab.D. Başkanı)